Artróza obratlových kloubů

7.4.2005 00:00
Zdraví

Obratlové klouby jsou miniaturizovanou formou velkých kloubů na rukou a nohou atd. Umožňují pohyby v určitých směrech. Zatímco krční páteř dovoluje rozsáhlé pohyby do čtyř stran, v bederní páteři je možné jen ohýbání a natahování. Neustálým přetěžováním nebo chybným zatěžováním se zvyšuje tlak na chrupavku obratlového kloubu a rychleji ji opotřebovává. Dochází k rozvoji předčasného opotřebení, artrózy obratlového kloubu.

Malé nervové senzory v kloubech registrují poškození kloubů a jako bolest je hlásí mozku. Současně se na ochranu obratlového kloubu zvyšuje napětí zádových svalů. Tím se nejprve odlehčí obratlovému kloubu a omezí se pohybové zatížení kloubů obratlových oblouků. Trvalé zvyšování napětí ovšem vede ke ztvrdnutí svalu (myogelóza), které patří k nejčastějším příčinám potíží v oblasti ramen a šíje i v oblasti bederní páteře. Svalstvo zde můžeme nahmatat jako zónu provazcovitého ztvrdnutí; většinou je velmi bolestivá na tlak.

Napětí ve svalech je výrazně ovlivňováno psychickým stavem člověka. Zejména stresové situace, každodenní problémy i agresivní způsoby chování zvyšují napětí svalstva a mohou vést k zesílení bolestí zad.

K utišení bolestí je nezbytné odstranit vystupňované napětí ve svalech masážemi, teplými zábaly a vhodnými léky. Trvalého zmírnění obtíží však může být dosaženo pouze zmenšením zátěže, vyvarováním se chybné zátěže a změnou způsobů chování (kurz předcházení bolestem zad).

Zdroj: Hans-Dieter Kempf - Záda - zbavte se bolestí navždy, nakladatelství Pragma

Přidat komentář

 
* *