Aromaterapií proti demenci

9.12.2002 00:00
Zdraví

Sladce vonící oleje mohou zmírnit symptomy demence vyskytující se u některých starých lidí. K řešení dalších jejich problémů je účinná i světelná terapie používaná dosud u pacientů trpících tzv. zimní depresí, která souvisí s úbytkem denního světla. O těchto poznatcích informoval v časopisu British Medical Journal profesor psychiatrie Alistair Burns z univerzity v Manchesteru.

Je přesvědčen, že kombinace léků předepisovaná běžně penzistům vykazujícím agresivní či nepředvídatelné chování má nežádoucí vedlejší účinky. Při dlouhodobém užívání tyto přípravky prohlubují úbytek poznávacích funkcí, lidé jsou po nich ospalí a ztrácejí rovnováhu.

Burns místo předepisování léků prováděl se svými pacienty aromaterapii a nechal je čichat extrakty z citrónu a levandule. Poruchy spánku a neklid vymizely, když je vystavil ráno nebo večer světlu o intenzitě 10.000 luxů. Tato metoda se používá i pro léčbu depresí vázaných na nedostatek světla v zimních měsících.

Ačkoli aromaterapie je dlouho známá a je nyní hojně používána jako dodatečná metoda léčby, její účinky nebyly vědecky potvrzeny. Burns ji spolu se světelnou terapií považuje za maximálně bezpečný a účinný prostředek, jak zmírnit problematické projevy lidí trpících demencí.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *