Aromaterapie trochu jinak

12.1.2000 00:00
Zdraví

Aromaterapie je bezesporu jedním z prostředků, jak podpořit procesy v organismu. Záměrně jsme nenapsali "ozdravující" procesy. Protože jsou i případy, kdy vůně mohou škodit.

O vůních jinak
Pro ujasnění se opět obrátíme o pomoc ke dvěma základním energiím. Z tabulky potravin jsou jednoznačně jasné potraviny, které mají stahující (jang) charakter. Ze souvislostí už víme; že jimi je organismus stahován jako celek. Všechny jeho buňky. V některých orgánech více, v jiných méně - ale všechny. Už jste se také mohli přesvědčit, že ke stahování (jangizaci) organismu přispívá suché prostředí, suchý chlad, vítr, slunce, spěch, stres, nahromadění lidí, strach, mimořádné události.

Z tisíce možných příkladů kompenzace těchto stahujících vlivů můžeme uvést třeba ten nejmasovější: církev v kostelích při mši zavedla kadidlo jako vůni, která uvolňuje řadu stahujících vlivů, vyskytujících se při mších. Nezanedbatelný je přitom strach, že Bůh nám vidí až do hlubin duší a pan farář se naše hříchy doví, při zpovědi.
Jsou však i případy, stavy a situace, kdy organismus nebo některé jeho části jsou extrémně uvolněné. To je dnes čím dál častější. Protože konzumace uvolňujících (extrémně jin) potravin a doplňků je mnohem vyšší než kolik je třeba na uvolnění jang stravy a jang vlivů prostředí. V takových případech je pak většina vůní pociťována negativně až dráždivě nebo dokonce chorobně.
Nedávno například přinesla masmédia zprávu, že na některých vysokých školách se bouří část studentů a studentek proti voňavým kosmetickým prostředkům svých spolužaček a spolužáků. Způsobují totiž alergické reakce. Pochopitelně. Vůně je extrém jin. Je-li některý z orgánů (játra, slezina, dýchací systém, imunitní systém, lymfa) v jin kondici, pak jin vůně způsobí alergickou reakci. Jin a jin (mínus a mínus) se odpuzují. Organismus zpanikaří.

V bostonském makrobiotickém centru v USA se v roce 1989 léčila z rakoviny jater mladá francouzská hraběnka. Bylo zajímavé sledovat její až hysterickou reakci když jednou náhodou průvan zanesl ze suterenní prádelny vůni pracího prášku do prvního poschodí na chodbu, kudy procházela. Stejně zajímavé bylo pozorovat, jak na indické voňavé tyčinky negativně při duchovním semináři reagovaly dívky s jinovou kondicí dýchacího systému (náběh na astmat).

Objeví-li se proto v tisku titulek, že s aromaterapií je život příjemnější a kvalitnější, může to být pro někoho pravda celá, pro někoho poloviční a pro někoho omyl. Ta poloviční pravda může být dána stavem, kdy jsme na cestě uvolňování některého orgánu nebo systému. Ještě se zcela neprojevily příznaky patologického stavu. Silné a jakékoliv vůně však už mohou na jemném zhoršování stavu pracovat. Ani si to nemusíme ve shonu pracovního dne uvědomovat. Jen nám třeba něco vadí - ale nemáme čas zjistit nebo uvědomit si co.
Částečky cigaretového kouře oslabují imunitní systém. Stejně ho mohou v některých případech oslabovat i částečky z oblaku vůní. A protože všechno je energie, i vůně jsou energetický fenomén. A je jedno, zda jsou přírodní nebo umělé. Kýchání pylových alergiků v situacích, kdy pyl ještě nelétá, ale rostliny již voní, je jedním z důkazů.

Někdy se můžeme setkat s tvrzením, že aromaterapii s úspěchem používali lidé již před tisíciletími. Tam samozřejmě mohl být úspěch větší než dnes. Protože ti lidé měli z těžké práce, pohybu venku na slunci a větru a z hutné obilné stravy výhodně jang - pevnou konsituci (kořínek) i kondici. Nejedli zmrzlinu, mražené krémy, čokoládu, sladké koláče a buchty, nepili džusy, colu, slazené limonády, prostě nekonzumovali extrémně uvolňující, jin věci. Pak jim jinové, uvolňující vůně mohly být takřka bez výjimky prospěšné.

Další informace o zdroji vůní, to jest o éterických olejích a rostlinných silicích říká, že to jsou hormony nebo koncentráty. O hormonální léčbě raději nemluvit. Používání stimulujících koncentrátů energetická preventivní medicína příliš nedoporučuje. Stimulují totiž jeden orgán na úkor druhého. Toho, který je s ním energeticky spojen. V systému energií jsou ostatně mezi sebou spojeny všechny orgány. A dokonce i všechny buňky. A tak eventuální simultánní stimulace více orgánů nebo typů buněk už je svým způsobem nepřirozená. Protože to je bič.

Další informace, kterou jste mohli číst: že v aromaterapii jsou mnohem vyspělejší země Orientu, kde se tohoto prostředku hodně využívá. Pochopitelně. Orient je jangový. Vzpomeňte jen na drobné (jangové) postavy Japonců, Číňanů, Korejců a dalších. Není divu, že vůním na uvolnění holdují.
V posledních týdnech se objevily reklamy na rostlinné esence cituji: VELMI aromatické. Je to v rámci nesmyslné honby za tím, aby všechno bylo maxi, super, hyper, aby toho bylo moc. Když se pod tímto heslem prodávají například esence, které jsou označeny jako nervový stimulans a esence silně aromatická - jaký je rozdíl mezi takovým prostředkem a třeba alkoholem nebo drogou ? Nemyslím, že by to už někdo někdy změřil. A srovnal míru prospěšnosti nebo neprospěšnosti.

A tak na závěr- jako vždy: všeho dobrého pomálu. Všeho moc škodí. Co dává příroda přirozeně je nejharmoničtější. A prevence tou nejpřirozenější medicínou - stravou a životosprávou - je to nejbezpečnější.

Zdroj : Jarmila Průchová, Jaroslav Průcha - Úplně nový pohled na svět II.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nadpis článku by spíš měl znít "Aromaterapie hodně zkresleně a...
Tomáš (k.tomas"centrum.cz)  |  29.6.2006 11:09

Tomáši, ale zatím to vypadá, že jsi spíš ty nepochopil, co bylo v...
Alena  |  29.6.2006 18:54

Já o koze, ty o voze... To vystihuje asi podstatu debaty. Aromaterapie je...
Irena  |  29.6.2006 19:57

Problém bude asi opravdu v tom, co si kdo pod pojmem aromaterapie...
coroner  |  1.7.2006 16:27

na webu www.biolide.cz - odkaz aromaterapie. Najdete zde informace o...
petr  |  29.6.2008 22:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *