O anorexii a bulimii na internetu

9.7.2002 00:00
Zdraví

Jak nemocní, tak jejich rodiče či kamarádi potřebují dobré informace. Ty hledají i odborníci - učitelé a lékaři. Mohlo by se zdát, že k získávání informací je internet ideální, jenže...

Slova anorexie a bulimie se dnes skloňují ve všech pádech. Stále častěji máme příležitost o těchto onemocněních někde číst - a co je horší, docela snadno můžeme přijít do kontaktu s lidmi, kteří poruchami příjmu potravy trpí nebo dokonce sami onemocnět.

Pak nás bude zajímat, jak se taková nemoc pozná, jak se dá léčit, kam se obrátit při hledání odborné pomoci atd. Řekneme si pak: "Hurá, internet, tam to všechno najdu!" A opravdu, při zadání hesla "anorexie bulimie" do některého z vyhledávačů dostaneme velké množství odkazů na stránky, kde "o tom něco je".

Problém spočívá v tom, že nemůžeme někdy snadno odhalit, jestli nabízené informace jsou "dobré" - kvalitní. Informace v článcích mohou být zavádějící, kontakty na pomoc nemusí odkazovat na pomoc kvalitní. Na co bychom si tedy měli dát při hledání na internetu pozor?

 • Je dobré číst články na stránkách, které se přímo zaměřují na danou problematiku či obecně na téma zdraví a nemoci.
 • Při hledání odborné pomoci je dobré dát přednost "klasice" před alternativou. Proti alternativnímu přístupu k léčbě vůbec nic nemám, jen je velmi důležité být při její volbě velmi opatrný a zjistit si předem nějaké reference.
 • Pokud se rozhodneme vyhledat konzultaci či léčbu, je užitečné předem si zjistit, kolik nás to bude stát. Tyto služby můžeme totiž často dostat zdarma - platíme si přeci zdravotní pojištění.
 • Určitě bychom neměli věřit snadému a rychlému řešení problému, pokud někdo něco takového nabízí. Mentální anorexie a bulimie není jednoduchým onemocněním a proto ani úzdrava není většinou snadná.

  Možná by bylo dobré závěrem Vás povzbudit, protože poruchy přijmu potravy jsou rozhodně problémem, který se dá vyřešit, a bude-li člověk při hledání na internetu trochu obezřetný, jistě odpovědi na některé své otázky najde. Byl bych rád, kdyby jste využili diskusi k článku k tomu, aby jste se podělili o své zkušenosti s hledáním pomoci pomocí internetu.

  Nakonec bych rád upozornil na nově vzniklé specializované stránky o anorexii a bulimii na adrese pppinfo.zde.cz - najdete zde články, kontakty na odbornou pomoc, diskuse, přehled knih, internetové odkazy a další potřebné informace a služby.

  Autor: Jan Kulhánek
 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  No anonyme dáváš mi docela zabrat, moc dobře se mi nečte to co píšeš....
  Merien  |  17.4.2008 18:59

  Ahoj Lenko. Moc děkuju že jsi se mne zastala. Víš já jsem svého muže...
  Merien  |  17.4.2008 19:33

  Ahoj Merien.Nemáš zač děkovat.Každá máme sice jiný problém ale obě...
  Lenka N  |  17.4.2008 21:46

  Ahoj, je mi přes 30 a stále bojují s anorexiíi i následnou bulimíí....
  Anbula  |  18.3.2013 09:58

  Anbulo, no tak si strč prst a krku a jdi na záchod, taky jsem si tím...
  Jitka  |  18.3.2013 10:16

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *