Anorektičky a bulimičky by měly včas vyhledat pomoc

31.1.2006 00:00
Zdraví

Lidi trpící anorexií a bulimií chce přimět k včasnému vyhledání odborné pomoci nový projekt sdružení Anabell. Jeho šéfka Jana Sladká dnes ČTK řekla, že nelze čekat, že se nemoc vyřeší sama. Pro zájemce je připravena řada programů seznamující s možností léčby a nabídka konkrétní odborné pomoci a zázemí. Projekt nazvaný Nezůstávej na to sama potrvá do konce srpna a jeho partnerem je Zdravotní ústav Brno.

Součástí programu jsou schránky důvěry v 15 českých městech, skupinové terapie či nutriční, psychologické a sociální poradny.

Každý měsíc Anabell pro nemocné organizuje také dvoudenní semináře Přijmi své tělo. Právě problémy s přijímáním těla stojí za nebezpečným hazardováním s dietami, jež končí bludným kolotočem poruch stravování, míní Sladká.

Pro nemocné a jejich přátele nebo rodiče pořádá sdružení také takzvané svépomocné skupinky. Sice nenahradí psychologickou nebo psychiatrickou pomoc, její účastníci ale vytváří komunitu, která si vyměňuje zkušenosti a diskutuje o svých problémech. Skupiny se schází na dvouhodinových sezeních jednou týdně. Místa a termíny jejich konání naleznou zájemci na www.anabell.cz.

Vzhledem k tomu, že projekt je financován z Evropské unie a státního rozpočtu, poskytuje sdružení veškeré služby zdarma.

Anorexií či bulimií trpí asi šest procent populace, třetinu z nich tvoří chronicky nemocní. Mentální anorexie je typická omezováním až úplným odmítáním potravy, bulimie pak zvracením přijatého jídla. Věk nemocných se v posledních letech snižuje. Jen asi třetina nemocných se zcela vyléčí, šest procent umírá.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *