Analyzátor mikroorganismů - naděje pro cílenou léčbu

4.6.2012 00:01
Zdraví

Nový unikátní přístroj umožní brněnským laboratořím společnosti synlab czech během několika minut určit druhy bakterií, kvasinek a plísní. Lékaři pak budou moci rychle nasadit co nejúčinnější léčbu.

Pracoviště v Brně je teprve třetím v celé České republice, kde se analyzátor mikroorganismů MALDI Biotyper v ceně deset milionů korun používá. ČTK to  sdělila mluvčí firmy Hana Pavlínová.


    Přístroj dokáže v řádu minut spolehlivě zanalyzovat dodaný vzorek. Rychlost rozboru je důležitá především u pacientů s akutními zdravotními problémy nebo lidí ve velmi vážném zdravotním stavu.


    “Při analýze vzorku hraje důležitou roli fakt, že bakterie jsou stále o krok před námi. Zdokonalování a zrychlení identifikace mikroorganismů tak pro lékaře i samotné pacienty mnoho znamená,“ řekla vedoucí sekce mikrobiologie laboratoří synlab Lenka Kolářová.


    Průlomový analyzátor je v České republice v současnosti k dispozici kromě Brna také na dvou pracovištích synlab czech v Praze. Společnost provozuje nestátní zdravotnická zařízení, laboratoře, odběrová pracoviště a ambulance.


    Tomáš Bartoš - ČTK

Přidat komentář

 
* *