Americké nemocnice dělají z operací reality show

22.2.2006 00:00
Zdraví

Americké nemocnice posunuly známé televizní reality show o krok kupředu. Na internetu nabízejí živě a bez sestřihu přenosy z operačních sálů. Nejde přitom o ukazování krve a masa, nýbrž spíše technologie a moderních postupů, což je v neobyčejně tvrdém konkurenčním prostředí amerických zdravotních zařízení důležité, píší internetové stránky BBC.

Ať nazveme přenosy vzdělávacími programy nebo reklamou, vkládají do nich nemocnice ohromné prostředky. Společnost OR- Live, která z nového trendu těží, zajišťuje přenos o délce jedné hodiny za 40.000 dolarů (milion korun). A například McLeodova nemocnice ve Florenci v Jižní Karolíně věří, že k internetu se připojí tisíce lidí, aby zhlédli konečný produkt. Jde jí o to, aby věděli, že právě tam se provádějí nejlepší laparoskopické operace mozku.

Viceprezident chirurgického oddělení nemocnice Michael Rose dodává: "Abychom mohli dělat to, k čemu tu jsme... potřebujeme mít náskok. Jako v každém podnikání je zapotřebí být konkurenceschopný a přitáhnout pacienty, aby byly peníze na poskytování lékařských služeb."

A tak je možné, že se člověk pohodlně usadí v křesle, bude chroupat praženou kukuřici a na internetu pozorovat, jak úspěšní chirurgové v nemocnici jsou. "To, co děláme, je patrně reality show v její nejčistší podobě. Naše živé vysílání je nesestřihané, zatímco reality show v televizích jsou upravované. A pak se musíte zeptat sám sebe - je reality show skutečně tak reálná," říká Peter Gailey z OR-Live.

Cílem živého přenosu z McLeodovy nemocnice je ukázat moderní technologii, kterou má zařízení k dispozici, i předvést dokonalejší postup operace. Jinde trvá laparoskopická operace mozku pět hodin, v McLeodově nemocnici nabízejí hodinovou proceduru, která nevyžaduje zásah do mozku. Následná rekonvalescence trvá údajně šest dní místo dosavadních šesti týdnů.

Pacientem, který dal svolení k živému přenosu, je Terri Cookseyová. Nemocnice jí nabídla, že za operaci nemusí nic platit, protože ztratí kus svého soukromí. Lékaři s ní zacházeli jako s osobou vysoké důležitosti, a dokonce ji provedli před operací zázemím a sály.

"Moje neteř, která chce pracovat ve zdravotnictví, se nemůže přenosu dočkat," říká Cookseyová. Před vlastní operací a před jejím přenosem probíhá generální zkouška, aby vše klaplo, jak má. Kolem lékařů se pohybuje i několik lidí z obchodního sektoru, kteří zavěšují na stěny operačního sálu loga svých společností.

V některých zemích a kulturách by podobný přenos nebyl vůbec myslitelný, jinde vyvstávají alespoň silné námitky či otázky. Pragmatici se mohou tázat, zda z toho neprofitují lékaři. Odpověď zní: ne, protože nemohou. Nástroje a léky nakupuje akviziční oddělení nemocnice a oni si je pouze vyžádají ze seznamu. "Pouze si objednám některé nástroje, které se k operaci nejlépe hodí, s výrobcem se do styku nedostanu," tvrdí David Chapman z McLeodovy nemocnice. McLeodova nemocnice doufá, že přenos po internetu budou sledovat jihokarolínští lékaři a poté budou posílat své pacienty právě tam.

Zdroj: ČTK/BBC

Související články

Plastická operace v přímém přenosu

22.11.2004 00:00

Reality show odstartuje závod spermií

28.7.2004 00:00

Přidat komentář

 
* *