Ájurvéda - nejstarší medicína na světě

5.11.2003 00:00
Zdraví

ÁJURVÉDA je nejstarší lidstvu známá nauka o zdraví , léčení, prevenci nemocí a dlouhém životě. Název ájurvéda je složen ze dvou sanskrtských slov Ájur = život a Véda = věda či nauka, neboli VĚDA O ŽIVOTĚ

Veškeré nemoci a poruchy, ať fyzické, či psychické jsou důsledkem určitého porušení nám původně zakódované rovnováhy. Když nalezneme důvod nerovnovážného stavu, můžeme obnovit přirozený rovnovážný stav tj. zdraví. Ájurvéda tak hledá a nachází mnohdy skryté příčiny, které se až v konečném důsledku projevují formou zdravotních potíží. Nesoustřeďuje se pouze na odstranění toho kterého již vzniklého problému, ale na pravou příčinu jeho vzniku, a tím i na vyloučení možnosti jeho opakování.

HISTORIE ÁJURVÉDY ? ?Ájurvéda nemá začátek ani konec a neváže se k žádnému času?. Prameny uvádějí, že její vznik v Indii se datuje do védského období před více než 5000 lety. První dochované písemné texty jsou staré cca 2000 let. Tisíciletími prověřené zkušenosti byly a jsou nadále rozvíjeny a v současné době jsme svědky nebývalého rozkvětu a rozšiřování ájurvédy v zemích západní Evropy a na americkém kontinentu.

ÁJURVÉDA A ZÁPADNÍ MEDICÍNA ? Ájurvéda není v žádném rozporu se současnou, nám známou, moderní medicínou. Bývá považována za její ?matku? a její výsledky jsou podrobovány přísným vědeckým výzkumům a postupně i zaváděny do praxe současného lékařství v řadě významných institucí a pracovišť na celém světě. Ájurvéda se nesnaží nahradit též ověřenou západní medicínu, která je konec konců jedním z jejich ?potomků?. Zachovala si však původní, bohužel dnes často opomíjené, zásady a přístupy:

 • objektem léčby není jenom tělo, ale též mysl a duše
 • jde o nalezení příčiny nemocí, nikoli pouze o mnohdy dočasné odstranění jejich projevů
 • veškeré používané preparáty pro léčbu jsou zásadně přírodního charakteru
 • ájurvédské přípravky jsou vždy ?tonikum? (posilující) a nemají žádné vedlejší (toxické) účinky ? lze je používat souběžně téměř s jakýmikoli běžně předepisovanými léky

  TŘI DÓŠI ? Ájurvéda rozeznává tři základní typy energie ? funkční principy v lidském těle i ostatních strukturách, pro které se používá původní sanskrtské označení VÁTA, PITA a KAPHA. Nerovnováha nebo nedostatek jedné z těchto energií je příčinou vzniku nemocí, zdravotních i psychických potíží. Ájurvéda usiluje o udržování energeticky vyváženého stavu v lidském těle po celý život.

 • mimořádný důraz je kladen na prevenci, předcházení nemocem
 • ájurvéda má otevřený vztah ke všem druhům prospěšných způsobu léčení
 • velký význam je vždy hraje též strava, pití a životní režim v návaznosti na individuální konstituci člověka

  Zdroj: www.ayurmedic.cz
 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  Z jaký mochomůrky? Alespoň ze zelený?
  jfgj  |  12.3.2014 15:03

  Dobrý den, s Ajurvédou jsem se setkala loni poprvé a celkem jsem podlehla....
  Nina  |  15.3.2016 09:35

  Autosugesce, když všichni tvrdí že to funguje, nemůžu tvrdit opak. Co...
  ππ  |  15.3.2016 10:29

  strč si na noc do fuseklí nakrájenou cibuli a uvidíš jak ti bude skvěle.
  radová  |  15.3.2016 17:07

  A tak to právě není pravda. Zrovna já taková nejsem... Klidně řeknu...
  Nina  |  18.3.2016 09:46

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *