5 otázek a odpovědí o hemeroidech

20.7.2010 00:00
Zdraví

Hemeroidy (správně hemoroidy) jsou nepříjemné a bolestivé onemocnění, které trápí až polovinu evropské populace. Jejich příznaky byly zaznamenány již v Mezopotámii 2200 let př. n. l. a dodnes patří k nejčastějším civilizačním onemocněním.

Přesto však tento delikátní problém patří mezi témata, která se drží pod pokličkou. Mezi rizikové skupiny se řadí lidé po čtyřicítce, se sedavým zaměstnáním a také těhotné ženy ve vyšším stupni těhotenství. Včasná a správná léčba a správná prevence však mohou potížím účinně zabránit.

1.            Co jsou to hemeroidy?

Hemeroidy jsou přirozenou anatomickou strukturou a vyvinou se u více než 50 % lidí, mnozí o nich však ani nevědí. Problém nastává ve chvíli, kdy se zvětší a zanítí. Hemeroidy jsou cévní pletence (podobně jako křečové žíly), které se nacházejí u vchodu do konečníku nebo uvnitř. K rozvinutí obtěžujících příznaků dochází většinou náhle, proto se v ordinaci lékaře setkáte s označením „akutní hemoroidální příhoda“.

2.            Jak vznikají?

„Na vzniku bolestivých příznaků se podílí více faktorů: zvýšený žilní tlak způsobující ´vydouvání´ cévní stěny hemoroidálních žil, zácpa způsobená nedostatkem vlákniny v potravě či velký tlak při vyměšování, způsobující prolaps sliznice řitního kanálu,“ vypočítává gastroenteroložka MUDr. Anna Jungwirthová ze Sanatoria u sv. Anny. „Dále mají vliv dispoziční faktory, jako je vrozená slabost žilní stěny, nedostatečný vývin chlopní hemoroidálních žil, sedavý způsob života, ochabnutí vaziva ve vyšším věku, při endokrinních onemocněních, v těhotenství, střevní nemoci, návyk na používání projímadel, přejídání, obezita, zácpa nebo infekce,“ dodává MUDr. Jungwirthová.

3.            Jaké jsou jejich typy?   

Podle polohy se hemeroidy člení na zevní, vnitřní a přechodné. Zevní hemeroidy jsou patrné při rozevření hýždí jako uzly kolem řitního otvoru. V klidovém stavu nepůsobí obtíže a nekrvácejí. Obvykle provázejí vnitřní hemeroidy a při jejich zánětu se překrvují - zduří a jsou bolestivé. Vnitřní hemeroidy leží pod sliznicí konečníku a nedají se při vyšetření nahmatat prstem, proto je lékař vyšetřuje endoskopicky. Nejčastěji se projevují krvácením. Přechodné hemeroidy vznikají z cévní pleteně zevní i vnitřní. Jejich příznaky a komplikace záleží na složce vnitřní.

4.            Jak se projevují a kdy je čas navštívit lékaře?

Zevní hemeroidy se projevují náhlým objevením bolestivého uzlu na okraji konečníku. Bolest se projevuje zejména při vyměšování, ale i v čase mimo. Vnitřní hemeroidy obvykle nebývají přímo bolestivé, pacient pociťuje spíše nepohodlí a otok. „Nejčastějším projevem vnitřních hemeroidů je krvácení, zejména je-li sliznice ztenčená a uzel na žilním pletenci překrven. Krev je jasně červená, tekutá, objevuje se při defekaci nebo po ní - buď na papíře nebo odkapává do mísy po stolici,“ popisuje MUDr. Jungwirthová. Hned po objevení bolesti nebo krvácení je třeba navštívit lékaře, který vyšetřením potvrdí diagnózu. Klinické vyšetření je nebolestivé a je nezbytné k vyloučení závažnějsích původců příznaků. Následovat může endoskopické vyšetření u odborníka.

5.            Jak se hemeroidům vyhnout a zabránit jejich vzniku?

„Stoprocentně účinné preventivní opatření neexistuje,“ upozorňuje MUDr. Jungwirthová. Velmi důležitý je však zdravý životní styl a úprava stravovacích návyků. Důležitá jsou také opatření týkající se pravidelného vyprazdňování - prevence zácpy, korekce průjmů a úprava střevní mikroflóry. „Je třeba zvýšit příjem vlákniny, kterou najdeme v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích a luštěninách, a rovnováhu střevní mikroflóry udržovat s pomocí probiotických bakterií např. v zakysaných mléčných výrobcích, kysaném zelí či v tobolkách“, radí MUDr. Jungwirthová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já jsem taky měla krev, ale styděla jsem se k doktorovi, tak jsem si přes...
cc  |  15.3.2013 11:40

Jojo hemostop je vážně dobrej.
Láďa  |  26.3.2013 12:02

Ahoj, taky jsem si tímhle vším prošla a je to pěkný hnus :( Bolest a...
Dita  |  19.4.2013 08:40

Dobrý den, hemeroidy mě trápily několik let. Poté jsem narazila na...
Julie  |  26.3.2014 12:45

s hemeroidy jsem se poprvé "seznámila" v porodnici a na radu...
Lenka  |  18.1.2015 18:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *