30 způsobů jak se zbavit stresu

1.10.2009 00:00
Zdraví

Zde najdete bohatý seznam všech možností, pomocí nichž můžete podpořit svou vnitřní i vnější pohodu.

? Pokud je to možné, vyvarujte se hluku a prudkého světla.

? Naučte se autogenní trénink a provádějte relaxační cvičení.

? Pijte jen malé množství alkoholu. A přestaňte konečně kouřit!

? Během práce si co nejčastěji udělejte přestávku na odpočinek. I když to bude jen pět minut, kdy si zvednete nohy, zavřete oči a budete myslet na obzvláště krásnou krajinu (aniž byste si při tom zapálili cigaretu). Tak si teprve správně uvědomíte, co je důležité. A ještě něco: jen velmi málo věcí se dá vyřešit ke vší spokojenosti a navždy. Proto si vychutnávejte i radost z dosažení částečného cíle.

? Večer odpočívejte raději s knihou než u televize. Při sledování televize sice snadněji usnete, ale spánek je pak méně klidný. A dobrý, dostatečný spánek je pro tělo nejlepší a nejdůležitější regenerací!

? Pijte pravidelně a dostatek vody. Tak zůstane krev v cévách tekutá a mozkové buňky mohou být zásobeny dostatečným množstvím kyslíku.

? Snažte se přijímat stravu s dostatkem vitaminů, například konzumujte přírodní produkty s vysokým obsahem vitaminu. Studie na Harvard University Boston v USA ukázala, že patnáct minut silného stresu znamená ztrátu 300 až 320 miligramů vitaminu C - a to je nedostatek, který ohrožuje imunitní systém!

? Co nejčastěji uvolňujte své svaly. Stres se téměř vždy projevuje napětím v oblasti šíje a ramen. K tomu existuje mnoho jednoduchých cviků, které můžete provádět i během krátké přestávky. Měli byste si například zvyknout - pokud je to možné, například během přestávky - se volně a zpříma postavit, přitáhnout obě ramena současně až k uším a pomalu je zase nechat klesnout, nejlépe desetkrát za sebou.

? Zredukujte nadváhu. Samozřejmě nikoli pomocí turbodiety, která pro tělo zase představuje stres, stejně jako všechny extrémy. Zmenšete porce a namísto velkých soust si častěji dopřejete mrkev, jablko nebo banán. Brzy si všimnete úbytku hmotnosti. Zní to jednoduše, ale tak jednoduché to zase není (stejně jako odbourání jakýchkoli zvyklostí). V dlouhodobém horizontu vám to však velmi pomůže a usnadní vám to i realizaci dalších tipů (týkajících se pohybu a spánku).

? Když už jsme u pohybu: třebaže nenavštěvujete fitness studio a nemáte vlastní fitness nářadí, můžete se denně pohybovat víc, než si pravděpodobně připouštíte. Můžete vyjít pěšky po schodech, místo abyste jeli výtahem, stát při telefonování, krátké pochůzky vyřídit pěšky (to vám také uvolní hlavu pro myšlení), o víkendu můžete podnikat procházky, večer před spaním si můžete udělat procházku okolo domovního bloku - to je možné vždycky. Ideální by samozřejmě bylo pravidelné plavání, nordic walking, běh nebo gymnastika - dvakrát až třikrát hodinu týdně. To vám také pomůže shodit přebytečná kila, zlepší prokrvení a tím i svěžest celého těla - a také mozku, našeho nejdůležitějšího orgánu. Zcela jednoduché a finančně nenáročné cvičení je následující: lehněte si uvolněně na zem a pak vstaňte bez pomoci rukou - desetkrát za sebou či ještě častěji. Nebo skákejte přes švihadlo. Zde neexistují výmluvy kvůli termínu - to můžete provádět vždy a všude.

? Začněte den tak, že si ještě pět minut poležíte v posteli a během této doby se budete natahovat a protahovat. Tak vstoupíte do nového dne aktivně a radostně.

? Ráno si sestavte seznam úkolů, které máte vyřídit, a přitom si stanovte priority. Méně důležité věci můžete vždycky ještě odsunout.

? Ranní sex je stejně zdraví prospěšný jako ranní gymnastika. Odbourává stres, stimuluje krevní oběh a pozitivně působí na krevní tlak a na hodnoty cholesterolu. V rámci pětileté studie to dokázal americký lékař a vědec Prof. Dr. Edward Lawrey. Tomu bychom ale věřili i bez studie.

? Zvykněte si denně připravit šálek čaje z jedné polévkové lžíce směsi z anýzu, fenyklu a kmínu (jednotlivé složky tvoří stejný podíl). Zalijte vařící vodou, nechte 10 minut stát a čaj pijte slazený medem.

? Celozrnné ovesné vločky a banány patří k potravinám, které jsou díky svým obsahovým látkám obzvláště účinné při odbourávání důsledků stresu, a proto nahraďte jedno denní jídlo takovým musli, nebo jím zažeňte svůj hlad na sladkosti.

? Také aromaterapie je prospěšná pro relaxaci. Čich je náš dávný instinkt. Vůně působí na nejstarší část mozku, na mozkový kmen, kde jsou uloženy naše instinkty a zkušenosti, a na limbický systém, kde probíhá vnímání emocí. Ne náhodou tedy stres nastává při určitých výparech, které lidé vdechují zcela nevědomě, ale například pro psy jsou velmi příjemné. Působí na nevědomí a zesilují napětí. Proti tomu můžeme působit jinými vůněmi. Uklidňující účinky má obzvláště levandulový olej. K tomu patří také vykuřování - doporučuje se santalové dřevo a myrrha.

? Měli byste také dbát na dostatečný přísun hořčíku. Hodně hořčíku obsahují celozrnné výrobky, přírodní rýže, sójové výrobky a ořechy.

? Namísto tří velkých jídel snězte raději pět malých, menší porce zatěžují žaludek a jiné trávicí orgány méně a hlava zůstává "čistší".

? Vitamin C je, jak už bylo zmíněno, velmi důležitý. Hodně vitaminu C obsahují kiwi, pomeranče, grepy a kysané zelí. Totéž platí i pro vitamin E, který se hodně nachází v celozrnných výrobcích a oleji z pšeničných klíčků. A lecitin: třikrát denně užívejte jednu polévkovou lžíci lecitinu z lékárny. Nechte tuto chutnou tekutinu pomalu rozplynout v ústech, aby ústní sliznice mohla obsahové látky lecitinu rychleji přijmout.

? Nestanovujte si příliš vysoké cíle. Pokud je to nutné, požádejte o pomoc. Za to se nemusíte stydět, není na tom nic špatného.

? Smiřte se s tím, že ne každou situaci můžete kontrolovat.

? Rozdělte si velké úkoly na malé.

? Častěji říkejte "Ne".

? Mluvte s přítelem či přítelkyní o zklamáních nebo úspěších.

? Přiznejte si, když nemáte pravdu. Zbytečně nepřemýšlejte o minulých chybách nebo špatných rozhodnutích. Raději se zamyslete, jak se jich v budoucnosti můžete vyvarovat. Považujte chyby za součást důležitého procesu učení.

? Trénujte hloubkové dýchání: pět sekund se nadechujte do břicha, čtyři sekundy vydržte, pět sekund vydechujte.

? Po skončení pracovní doby si konečně odpočiňte. Nevyřízené věci zařaďte do seznamu na následující den, a to nemilosrdně.

? Všechno, co děláte rádi a s potěšením, přispívá k odbourávání stresu ?četba, provozování hudby, tanec, zpěv, ruční práce, práce se zvířaty atd.

? Měli byste se snažit myslet pozitivně. To se pochopitelně snadno řekne, ale už společnost lidí, kteří vyzařují optimizmus, způsobuje zázraky. A přeformulujte své cíle: namísto "Nesmím jíst nic tučného!" si řekněte raději "Budu se hýčkat křupavou zeleninou."

? Také psaní deníku nebo dopisů (třeba pouze pro koš na papíry) může přispět k vnitřní rovnováze a snížit napětí.

Zdroj: 30 způsobů, jak se zbavit stresu, nakladatelství Grada

Související články

Stres - SPECIÁL

10.12.2007 00:00

DLPA pro kontrolu váhy a nálady

19.1.2006 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, řekni mu že si s ním musíš promluvit ale osobně. Zajděte si...
Terry  |  15.4.2015 20:13

Dobrý den, už několik měsícu mám stres, začlo to tím že jsem měl...
Petr  |  19.8.2015 06:27

Petře, ten rozchod ti určitě naboural sebevědomí. Najednou se něco...
Théta  |  19.8.2015 08:16

HERPES cured s prírodným ROOTS a bylinkami Zdravím širokú verejnosť,...
PRECIOUS  |  24.11.2016 21:38

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Už asi rok na sobě pozoruji že se...
Ivan Skopec  |  1.12.2016 08:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *